Do Vydrníku jsme přijeli s Jardou vlakem v sobotu 2. července 2005 chvíli po poledni. Z nádraží ve Vydrníku se vydáváme pěšky po červené turistické značce vedoucí po asfaltové cestě přes Hrabušice do Podlesoku. Podlesok je známé a vhodné místo pro začátek tůr ve Slovenském Ráji. Navíc kousek od obce Podlesok je kemp, ve kterém se s Jardou ubytováváme. Cesta z Vydrníku do kempu je asi 4 km po rovné asfaltové cestě. Vydrník je nejbližší obec, ve které je vlaková zastávka. Z Vydrníku do Podlesoku jezdí autobusy, ale to musí mít člověk velké štěstí.
Po ubytování se v kempu Podlesok se rychle vydáváme na naší 1. trasu dost krátkou trasu na jedno z nejznámějších míst národního parku Slovenský Ráj. Na dnešní den máme naplánovanou úmyslně lehkou a krátkou trasu, protože jsme počítali, že na místo dorazíme odpoledne.
Hrdlo Honádu
Kousek od kempu v obci Podlesok (na parkovišti) platíme vstupné do Slovenského Ráje. Ve Slovenském Ráji je potřeba si na vstupné do hor zvyknout. Od kempu se vydáváme po modré turistické značce kolem Spišské koliby (ve které v následujících 5 dnech strávíme poměrně dost času) dále kolem lesa směrem k Hrdlu Hornádu. Po krátké, celkem i příjemné lesní cestě kolem potoku Velká Biela voda se asi po čtvrt hodině dostáváme Hrdlu Hornádu, kde nás člověk sedící v malém přístřešku kontroluje, jestli máme zaplacen poplatek za vstup do Slovenského Ráje. Kousek od rozcestníku modré a zelené turistické značky se vlévá Velká Biela voda do Horndu. Jsme v Hrdle Hornádu a pokračujeme po modré turistické značce na jednu z nejkrásnějších tras Slovenského Ráje z Hrdla Hornádu na rozcestí Kláštorká roklina.
Kláštorská roklina
Cesta z Hrdla Honádu na Kláštorskou roklinu vede přes mnoho žebříků, stoupaček a lávek. Hned kousek za rozcestím jdeme po prvních jednoduchých stoupačkách. Asi po deseti minutách chůze, kdy se ve výšce asi deseti až patnácti metrů přidržujeme řetězu, stojíme na pomocných stoupačkách a pod sebou máme v hloubce Hornád, si Jarda uvědomuje, že když jsem mu sliboval „dobrodružství“ v podobě přidržování se řetězů ve velkých výškách na skalách, tak jsem si ani nedělal srandu, ani jsem nepřeháněl.
Obr. 1. Já cestou z Hrdla Hornádu na Kláštorskou roklinu
Po asi 1 hodině cesty po modré turistické značce přicházíme na Kláštorskou roklinu. Samotná trasa není příliš dlouhá, ale ztratili jsme poměrně dost času na různých řetězech, lávkách a stoupačkách, na kterých se musí jít rychlostí přiměřenou terénu. Měli jsme poměrně štěstí, protože jsme naši tůru zahájili až kolem čtyř hodin odpoledne, kdy už nebylo v horách moc lidí. Díky toho jsme zbytečně nečekali na spousty lidí, kteří by vytvářely zácpy na místech, které je nutné procházet pomalu.
Kláštorká roklina je rozcestí turistických značek, ze kterého můžeme buď pokračovat přes velkou lávku po modré turistické značce směrem na Tomášovský Výhľad, nebo po pohodové žluté, případně trochu kratší, ale náročnější zelené turistické značce na Kláštorisko. Na rozcestí na chvíli odpočíváme a různě blbneme na velké lávce, na které se i fotíme.
Obr. 2. Kláštorká roklina – já na lávce
Poté se vydáváme po zelené turistické značce na Kláštorisko. Po cestě míjíme Vodopád Objaviteĺov u kterého překonáváme dost velký žebřík, následují další vodopády. Po cestě je jich několik (Antonína Straky, Duhový vodopád). Poslední se jmenuje Machový vodopád.
K závěru vystoupáme k osadě domků, jsme na Kláštorisku. Cesta z Kláštorké rokliny trvala asi hodinu. Po celé trase z Kláštorké rokliny jsme nenarazili na jediného živáčka, což je způsobeno patrně tím, že už je kolem půl šesté večer.
Kláštorisko
V Kláštorisku na chvíli odpočíváme u piva v místní restauraci. Kláštorisko je místo, kde kdysi stával klášter, jehož trosky jsou vidět. Nemáme ale mnoho času na zkoumání souvislostí, navíc víme, že zde nejsme naposledy a proto se příliš nezdržujeme. Z Kláštoriska se vydáváme po zelené turistické značce na rozcestí žluté a zelené turistické značky jménem Pod Kláštoriskom. Od rozcestí se vydáváme po zelené turistické značce k Hrdlu Hornádu. Další dny, kdy se budeme z Kláštoriska vracívat do Podlesoku, budeme volit kratší trasu po žluté turistické značce. Z Hrdla Hornádu se po modré turistické značce dostáváme do kempu v Podlesoku. Ještě než tam ale dorazíme, zastavujeme se v Spišské Kolibě, která je pár desítek metrů od kempu, na večeři.
Závěr
Z rozcestí Hrdlu Hornádu k rozcestí Kláštorká roklina je nádherná trasa, která je právem považována za jednu z nejkrásnějších ve Slovenském Ráji. Po cestě se jde po lávkách, můstcích a stupačkách nad řekou Hornád. Kdo neprošel tento kousek cesty, podle mého nemůže tvrdit, že byl ve Slovenském Ráji. Z Kláštorné rokliny na Kláštorisko je rozhodně lepší jít po zelené turistické značce místo žluté. Zelená turistická značka zavede turistu kolem spousty vodopádů.