U vchodu do Punkevní jeskyně se usadíme na lavičky a čekáme na začátek naší prohlídky. Kousek od budovy, která je zároveň vstupem do Punkevní jeskyně, je dolní stanice lanovky vedoucí k Macoše. Opačným směrem je kousek od budovy, v podstatě přímo vedle budovy, Vývěr Punkvy, místo kde ponorná řeka Punkva vyvěrá z jeskyně. Tímto vývěrem opouštějí návštěvníci Punkevní jeskyně jeskyni na loďkách, čímž ukončují návštěvu jeskyně.
Obr. 1. Dolní stanice lanovky mezi Punkevní jeskyní a propastí Macocha – Moravský kras
Chvíli čekání si krátíme čtením informačních cedulí pojednávajících o Punkevní jeskyni. Slavná Punkevní jeskyně a ještě slavnější propast Macocha představují pouhý zlomek složitého krasového systému. Veřejnosti přístupné jeskyně Moravského krasu jsou jen zakončeními systému Amatérské jeskyně vytvořenými vodními toky Sloupského potoka a Bílé vody.
Prohlídka Punkevní jeskyně
Prohlídka Punkevní jeskyně je rozdělena na dvě části, pěší a plavbu. První část vede starým, dnes již vodami opuštěným řečištěm Punkvy s bohatou krápníkovou výzdobou. Trasa po souši je dlouhá přibližně 720 metrů a jejím zakončením je dno propasti Macocha. Až na dně Macochy, při pohledů vzhůru, si člověk teprve uvědomí, jak neuvěřitelně hluboká je Macocha. Při pohledu z vrchu do hlubin nepůsobí až tak kolosálním dojmem, jako při pohledu ze dna nahoru. Pěší trasa vede přes Přední Dóm, Hlinité síně, Reichenbachův dóm a Zadní dóm. Ze dna propasti pokračuje druhá část prohlídky, tentokrát na loďkách po říčce Punkvě, většinou uměle upravenými chodbami. Druhá, „plavební“ část prohlídky je dlouhá asi 450 metrů a návštěvník na ní může mimo jiné spatřit tak zvané mosty, což jsou skalní oblouky nacházející se pod hladinou Punkvy. Na loďce návštěvník mimo jiné navštíví Pohádková jezera s krápníkovou výzdobou. Na posledním Pohádkovém jezeře návštěvníci z loděk vystoupí a absolvují krátkou pěší cestu ke krápníkovému Masarykově dómu, který je součástí jeskynního systému Skleněných dómů. Z Masarykova dómu se návštěvníci vrací opět do loděk a Vývěrem Punkvy opouštějí Punkevní jeskyni.
Obr. 2. Vývěr Punkvy – ponorná řeka Punkva vytékající z Punkevní jeskyně, Moravský kras
Je dobré si lístky do Punkevní jeskyně koupit předem a tím si zajistit i rezervaci na určitou hodinu, tak jak jsme to udělali my. O návštěvu Punkevní jeskyně je dost zájem a návštěvník bez rezervace může být zklamán, protože už třeba budou vyprodány vstupenky.
Historie Punkevních jeskyní
Z informačních cedulí se rovněž dovídáme něco málo o historii objevování a zpřístupňování Punkevních jeskyní lidem. K finálnímu prozkoumání a zpřístupnění systému Punkevních jeskyní došlo v první polovině 20. století pod vedením K. Absolona. Shrňme si však kompletní historii v několika bodech.
- Roku 1857 pronikl Wankel ve Vývěru Punkvy do vzdálenosti asi 80 metrů do tak zvané III. komnaty.
- V roce 1909 objevili členové Jeskynní sekce Klubu přírodovědného v Brně tak zvaný Přední dóm.
- O rok později, v roce 1910 byl objeven Rainchenbachův a Zadní Dóm. Oba domy jsou součástí prohlídky Punkevní jeskyně.
- Roku 1913 byl instalován žebřík do propasti Machocha. Následně došlo k ražbě štoly ze dna propasti, při které byl objeven dóm U Anděla a Tunelová chodba.
- V roce 1914 byly zpřístupněny suchá části Punkevních jeskyní mezi Pustým žlebem a Macochou. Pod pojmem suchá část Punkevních jeskyní se myslí pěší část prohlídky.
- V roce 1920 byly odstřeleny sifony mezi Vývěrem Punkvy a Zlým Sifonem. Při této události došlo k objevu Skleněných dómů.
- Roku 1924 bylo objeveno rameno Punkvy ze dna Macochy. Dnes je toto místo Horním přístavištěm.
- V letech 1928 – 1929 došlo k ražbě regulační štoly umožňující snížit hladinu Punkvy o 6 metrů.
- V letech 1932 až 1933 byly prováděny čerpací experimenty na řece Punkvě.
- V roce 1933 byl překonán Zlý sifon štolou a došlo tím k propojení Pustého žlebu s Macochou vodní cestou. Toho spojení využívá druhá část prohlídky Punkevní jeskyně, ve které se návštěvník vrací zpět do Pustého žlebu na loďce po hladině řeky Punkvy.
Po prohlídce Macochy se vydáme dále po modré turistické značce kolem dolní stanice lanovky vedoucí k Macoše. Dále pokračujeme po naučné stezce Macocha.