Dubaj
- Radim Dostál
- 30.04.2012
- 0:00
- Změněno: 6.04.2014 | 16:50
Úvodní pojednání k emirátu Dubaj obsahující rady a informace pro návštěvníky Dubaje nebo jiného z emirátu Spojených Arabských Emirátů.
Úvodní pojednání k emirátu Dubaj obsahující rady a informace pro návštěvníky Dubaje nebo jiného z emirátu Spojených Arabských Emirátů.
Dubaj je jedním ze sedmi emirátů tvořící státní útvar Spojené Arabské Emiráty (SAE) . Každý z emirátů Abú Dhabí (Abu Dhabi), Adžmán (Ajman), Dubaj (Dubai), Fudžajra (Fujairah), Rás al-Chajma (Ras al-Khaimah), Umm al-Kuvajn (Umm al-Kuvajn), Šardžá (Sharjah) je absolutistickou monarchií, tedy královstvím, kde panovník (šáh) má neomezenou moc. Dohromady jednotlivé emiráty tvoří federaci jménem Spojené Arabské Emiráty (United Arab Emirates).
Spojené Arabské Emiráty se nacházejí na Arabském poloostrově u Perského zálivu. Podstatnou část území Spojených Arabských Emirátů tvoří poušť.
Ramadán je pohyblivý islámský svátek. Jedná se o postní měsíc. My jsme zrovna byli v Dubaji v době Ramadánu, tedy nejen mimo turistickou sezónu, ale i v době, kdy se do muslimskýh zemí nedoporučuje příliš jezdit. Ramadán je náboženský svátek, kdy si věřící připomínají „prozření“ proroka Mohameda. V postním měsíci nesmí věřící muslim mezi východem slunce a večerní modlitbou (přibližně v době západu slunce) jíst, pít a věnovat se „pozemským“ radostem. V postním měsíci by měl každý muslim přečíst Korán. Postit se nemusejí malé děti, těhotné a menstruující ženy. Naopak po večerní modlitbě začínají velké hostiny. Restaurace nabízejí speciální ramadánovské menu, které mají několik chodů. Na takových hostinách (ať už doma nebo v restauraci) se obvykle scházejí celé rodiny a slaví.
Půst se samozřejmě týká věřících muslimů, cizinec, který není muslim, nemusí tato pravidla dodržovat. Neměl by ale pít, nebo jíst (případně i kouřit) na veřejnosti. Mohlo by to být bráno jako pohrdání vírou a náboženským svátkem. V době Ramadánu tedy není možné na ulici pít nějakou vodu, bez ohledu na to, že teploty přesahují 45 stupňů. Samozřejmě se nesmí ani jíst, ale jídlo není v takovém počasí zas tak důležité. Kdo má žízeň a chce se napít, musí jít někam stranou, například na WC. Normálně fungují obchody, dokonce i fast foody, případně i restaurace. Ale pouze službou „take away“, tedy „vzít si sebou“ například na pokoj, někam do ústraní, do auta a někam mimo zraky lidí odjet, nebo nejčastěji na WC.
Právě přijímání tekutin se nesmí, hlavně ve velkých vedrech, podceňovat. Procházet se po městě v přibližně 45 stupních Celsia ve stínu, kde jsou ještě rozpálené betonové domy, bez dostatku tekutin, je dost problematické a já osobně začínal mít problémy i třeba po necelé hodině, kdy jsem nepil. Sám nevím, jestli mám věřit, že místní tyto tradice skutečně dodržují, je mi jasné, že na rozdíl od Středoevropana jsou na vyšší teploty zvyklí, ale že by se opravdu přes den nenapili a ještě při tom dokázali běžně fungovat a třeba i pracovat?
Pokud jde o mne a Dubaj, v souvislosti s tímto se mi už asi vždy vybaví situace, kdy v nejluxusnějším a největším obchodním centru na světě si v obchodě kupuji PET láhev s vodou, ve fast foodu hamburger a jdu ho sníst a napít se do kabinky WC. Když odhazuji krabičku od hamburgeru od odpadkového koše, vidím, že koš je plný těchto krabiček i různých kelímků a malých lahví. Tím celý svátek nabývá tragikomickou příchuť. Zvláště, když v jiný den na pláži vidíme místní lidi (kteří tam pracovali), jak se jdou napít do převlékárny, kde je nikdo neuvidí. Pravda možná to nebyli muslimové. V každém případě celý svátek na mě působí tak trochu jako přetvářka. Na druhou stranu, díky toho jsem se trochu zamyslel nad naší společností. Co si asi myslí Arabové, kteří přijedou k nám a vidí naše Vánoce (případně adventní dobu), což je také náboženský svátek (oslava narození Ježíše Krista). Období, kdy se všichni (teoreticky) radují, mají se rádi, navštěvují se a v případě adventu s radostí očekávají příchod Ježíše. Takového Araba, který jako nezaujatý pozorovatel vidí realitu například týdne před Vánocemi, musí napadat stejné slovo, jako mě, když jsem viděl Ramadán, to slovo je přetvářka.
Tento článek jsem sepsal jako takový obecný úvod k Dubaji, nebo obecně ke Spojeným Arabským Emirátům. V příštích dílech již popíšu co a kde jsem viděl a zažil.
Více fotografií můžete vidět ve fotogalerii Dubaj 2011.
V srpnu roku 2011 jsem společně s Milanem, Stáňnou a Michaelou navštívil emirát Dubaj ve Spojených Arabských Emirátech.
Dubaj v Cervenci je fakt peklo na zemi !!! Opet zduraznuji peklo - jako stredoevropan jsem si do ted nedokazal predstavit jake to je. Az kdyz se clovek ocitne na vlastni kuzi v rozpalenem pekle, pozna co to je. V cervenci a v lete NEVER MORE !!!