Fort Augustus
- Radim Dostál
- 5.04.2017
- 12:00
- Změněno: 10.04.2017 | 19:30
Fort Augustus je malé městečko na břehu světoznámého jezera Loch Ness, ve kterém snad i žije něco hodně zvláštního a tajemného. Anebo jsou to jen pověsti?
Fort Augustus je malé městečko na břehu světoznámého jezera Loch Ness, ve kterém snad i žije něco hodně zvláštního a tajemného. Anebo jsou to jen pověsti?
Do malého městečka Fort Augustus přijíždíme později odpoledne. Auto zaparkujeme na placeném parkovišti poblíž supermarketu Londis a vydáme se právě do onoho supermarketu Londis nakoupit. V areálu supermarketu je také sportovní obchod a hlavně malý obchůdek se suvenýry. Je až neuvěřitelné, kolik je zde k vidění Lochnesských příšer. Plyšových, plastových, chodících, na obrazech, jako motiv na trikách , hrncích, zkrátka na všem možném. Jen tu jedinou živou Nessie jsme nejen v obchodě, ale ani v jezeře nespatřili.
V obchodě nakoupíme zásoby potravin opět na nějakou delší dobu, zaneseme je do auta a vydáme se směr nedaleké jezero Loch Ness. Procházíme přes most Fort Augustut bridge vedoucí přes řeku River Oich a pak po pár metrech přes další, tentokrát nepojmenovaný most vedoucí přes Calendonian Canal. Nějak moc nevnímáme detaily, proto si ani neuvědomujeme, že v Calendonian Canal se na jedné straně mostu, z našeho pohledu napravo, nacházejí čekající jachty. Brzy zjistíme na co čekají.
Až přejdeme přes most, rozhlížíme se, jak se podél Calendonian Canal dostat k jezeru Loch Ness. Poměrně brzy zjistíme, že po této straně Calendonian Canal to půjde dost ztěžka. Rozhodneme se vrátit na druhý břeh, když u vstupu na most se nás nějaký místní člověk zeptá, jestli jdeme přes most. Řekneme mu, že hledáme cestu k jezeru (lake), vtipně nás upozorní, že jsme ve Skotsku, kde nejsou žádné lakes, ale jen lochs. Ukáže nám kudy jít, musíme přes most a říká nám, ať přejdeme rychle, protože se za chvíli most uzavírá. Závory už brání autům v cestě na most a za námi dotyčný zavírá bránu pro chodce. V tom nám to dojde. Most je „vysunovací“ a nyní se „zasune“, aby lodě čekající na jedné straně mostu, mohly přejet do jezera Loch Ness. Se svými stožáry by se totiž pod most nevešly. Rychle přejdeme přes most a následně celou událost „stažení mostu“ sledujeme. Poté, co lodě proplují, zahneme za mostem na ulici Canal Side, jak nám poradil onen pán a poté na chodníku podél Calendonian Canal dojdeme až na konec malého poloostrova k přístavnímu molu. Stojíme před slavným jezerem Loch Ness.
Na informační ceduli se dočítáme, že nejhlubší změřená hloubka jezera Loch Ness je 227 metrů (745 stop), což je srovnatelné s lidskou pyramidou o výšce přibližně 149 lidí. Délka jezera je 37 kilometrů (23 mil), což na informační ceduli přirovnávají k délce 4000 Lochnesských příšer. Vycházejí z faktu, že pokud Lochnesská příšera existuje, má asi 9 metrů. Také se dovídáme, že objem jezera je 7,447 miliónů metrů krychlových (263000 miliónů krychlových stop). Do takového objemu by se podle informační cedule vešla 10 krát celá lidská populace. I když tohle přirovnání se mi nějak nezdá. Pravda ale je, že jezero Loch Ness je opravdu velké.
Dále je zde na obrázku nakreslen průřez horou vedle jezera a u průřezu nakresleno několik staveb. Například New Yorský mrakodrap Empire State Building, který je menší než nakreslená hora a u něj je popis, že 85 miliónů lidí vylezlo na vrchol mrakodrapu ve výšce 443 metrů, aby obdivovali výhled po okolí, ale výhled na Loch Ness z vrcholu Meall Fuar-mhonaidh je o hodně působivější. Dále je zde vrchol srovnáván s nejvyšší pyramidou v Egyptě, která měří 147 metrů a také je zde nakreslená a zmíněná úchvatná katedrála svatého Pavla v Londýně, která kdyby se se svou výškou 111 metrů přesunula doprostřed jezera Loch Ness, nedosáhla by svým nejvyšším místem ani k polovině hloubky jezera.
Dále se na informační ceduli dovídáme, že pevnost Fort Augustus vznikla v roce 1729 jako část vojenské pevnostní sítě navržené k potlačení rebelie horalů (Highlanderů). Roku 1867 koupil pevnost lord Lovat a jeho syn jí roku 1876 daroval Benediktinskému opatství. Až v rukou Benediktů získala pevnost svou současnou tvář včetně věže s hodinami. I přes úpravy, které provedli Benedikté, jsou v areálu bývalé pevnosti vidět staré části budov z éry před Benedikty. Roku 1999 mniši definitivně opustili pevnost a od té doby budova poskytuje luxusní ubytování. Bývalá pevnost je přímo naproti nám přes kanál Calendonian Canal.
Více o samotném jezeru Loch Ness až v příštím díle.
Začátkem srpna roku 2016 jsme já, Milan a Honza vyrazili na Skotskou vysočinu, kterou jsme celou projeli půjčeným autem.