Hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu, pod kterým protéká řeka Svratka přehrazená Brněnskou přehradou. V těchto místech je koryto přehrady poměrně úzké a vzhledem k okolním kopcům a lesům je tato její část velmi klidná. K hradu se dostanete několika způsoby. Pro ty, co vyráží na výlet autem, se nabízí parkoviště přímo pod hradem. Tam zastavuje také autobus spojující Brno-Bystrc se sousední Veverskou Bítýškou. Asi tu nejhezčí možnost ale představuje plavba parníkem po Brněnské přehradě.
Obr. 1. Hrad Veveří nad Brněnskou přehradou
Od zastávky parníku vede k hradu příjemná asi půl kilometru dlouhá cesta, na kterou navazuje dlážděná cesta vzhůru do kopce k hradní bráně. Za ní se nachází předhradí v jedné části areálu a samotný hrad s dominantní válcovou věží s břitem v části druhé. Obě části spojuje vysoký most, který překlenuje příkop. Na hradě je možné navštívit dva prohlídkové okruhy a také sezónní výstavy. Konají se tu i různé kulturní akce, které každoročně přitahují pozornost návštěvníků. V předhradí nabízí občerstvení bufet a příjemná hradní vinárna.
Obr. 2. Hradní palác s břitovou věží a mostem
Hrdá historie hradu Veveří
Historie hradu Veveří se píše už přes osm set let. První písemné zmínky o něm pochází z roku 1213, kdy byl malým loveckým hrádkem moravských markrabat. Někdy v polovině 13. století vznikl menší kamenný hrad a ještě další století trvalo, než došlo k jeho významnému rozšíření. Stalo se tak za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, mladšího bratra císaře Karla IV., pro kterého bylo Veveří jedno z hlavních sídel. Tehdy hrad získal prakticky svou dnešní velikost a stal se z něj jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů na Moravě. Za husitských válek v roce 1424 byl hrad obléhán, dobýt se jej však nepodařilo. To stejné se opakovalo o dalších dvě stě let později, přesněji v roce 1645, kdy jej bez úspěchu obléhali Švédové. V roce 1741 už ale takové štěstí Veveří nemělo, hrad dobyla a vyplenila pruská vojska během své invaze na Moravu. To už byl areál hradu mezitím upraven do barokního stylu, především palác a kaple. Na přelomu 18. a 19. století pak byla dokončena poslední přeměna v dnešní podobu.
Obr. 3. Arkádové nádvoří
Pohnuté období 20. století
Během své historie měnil hrad Veveří každou chvíli majitele a to až do roku 1925, kdy se dostal do majetku státu. V prvních letech se z něj stal oblíbený výletní cíl veřejnosti, ale poté přišla nejdříve II. Světová válka a poté sovětská okupace, kdy tato významná památka utrpěla průchodem vojsk i necitelnými úpravami kvůli svému využití jako Lesnického učiliště a poté dalších škol. Nejen, že byly interiéry přestavěny na učebny a obytné místnosti, ale také byl hrad nevhodně zpevněn nánosy betonu. Naštěstí pak přišla v roce 1989 Sametová revoluce, která udělala těmto úpravám přítrž. Dalších deset let hrad jen pustnul, než jej konečně ve značně zdevastovaném stavu převzal Národní památkový ústav v Brně. Od té doby hrad Veveří postupně vzkvétá a určitě si zaslouží pozornost návštěvníků.
Obr. 4. Pohled na hradní areál z hradeb na západním nádvoří