A to ani v případě, že se chystáte na dovolenou v rámci Evropské unie, protože Evropský průkaz cestovního pojištění nemusí poskytovat dostatečnou ochranu. Obavy však nejsou na místě – výběr cestovního pojištění nemusí být oříšek. Stačí si ujasnit, co od něj čekáte, jaké vám hrozí nebezpečí a co hodláte během cesty dělat.
Vyšší stupeň krytí je vždy lepší
Cestovní pojištění by mělo odpovídat charakteru vaší cesty. Měli byste ho přizpůsobit na míru svým potřebám a nevybírat pouze na základě nejnižší ceny. Naopak – nebudete-li si vědět rady, raději si vyberte o stupeň vyšší balíček a případně si zaplaťte i připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou dalším osobám. Prakticky všechny pojišťovny nabízí asistenční služby již v rámci základních služeb a u vybraných získáte zdarma připojištění sportů.
Obr. 1. U pojišťovny ERGO je cyklistika a dalších více než 100 rekreačních sportů v základní ceně pojištění
Pojištění k platební kartě většinou nestačí
Na co byste si však měli dát pozor, je cestovní pojištění k platební kartě. Jakkoliv se na první pohled jeví jako kvalitní, většinou není dostatečné a nemusí pokrýt všechna potenciální rizika. Pro některé cesty sice může stačit, ale raději si důkladně přečtěte pojistné podmínky. Vzhledem k tomu, že si můžete sjednat levné pojištění do zahraničí s větším rozsahem krytí za pár minut online, není nad čím přemýšlet.
Obr. 2. U registrovaných sportovců je vždy nutné připojištění
Pozor na výluky
Zároveň si pečlivě prostudujte seznam výluk. Nezapomeňte, že pojišťovny obvykle neposkytují plnění v případě zjištěného alkoholu či drog ovlivňujících vnímání, zavinění vlastním vědomým jednáním, chronického onemocnění, těhotenství či nebezpečných sportů, pro které nebylo sjednáno připojištění.