Wielki Staw a Mały Staw
- Radim Dostál
- 17.09.2012
- 0:00
- Změněno: 6.04.2014 | 16:50
Podél plesa Wielki Staw, které je největší pleso v Krkonoších pokračujeme kolem dalšího polského plesa jménem Mały Staw a přes Jantarovou cestu na Luční boudu.
Podél plesa Wielki Staw, které je největší pleso v Krkonoších pokračujeme kolem dalšího polského plesa jménem Mały Staw a přes Jantarovou cestu na Luční boudu.
Wielki Staw je jezero ledovcového typu a jedná se o největší pleso v Krkonoších (českých i polských). Dle informační cedule má rozlohu 8.2 hektarů, délku 606 metrů a maximální hloubka je 25 metrů. Pleso je staré asi deset tisíc let.
Po asi půl hodině chůze po hřebeni se nám nalevo otevírá výhled na další polské pleso Mały Staw.
Mały Staw je stejně jako Wielki Staw jezero ledovcového typu. U plesa Mały Staw je horská chata Schronisko PTTK Samotnia. Musím se pochlubit, že u plesa Mały Staw jsem již byl. Dnes jej mám jak na dlaní, protože se na něj dívám z výšky přes 200 metrů.
Vidíme rovněž cestu na Mały Staw a dvě polské horské chaty. Původně jsme chtěli k plesu sejít a zase se vrátit zpět na cestu česko-polského přátelství, ale nyní se nám nápad jeví jako zbytečná oklika. Navíc jsem tam už byl a Jarda o návštěvu příliš nestojí. Opět uděláme mnoho fotek a pomalu pokračujeme.
Počasí se pomalu umoudřuje a občas začíná být vidět i modrá obloha. Po další čtvrt hodině přicházíme na rozcestí Równia pod Śnieżką.
Na rozcestí Równia pod Śnieżką jsme asi tři čtvrtě hodiny chůze od posledního nepojmenovaného rozcestí červené a zelené turistické značky. Równia pod Śnieżką je subalpinská plošina. Mohli by jsme zde pokračovat dále po cestě česko-polského přátelství a na dalším rozcestníku zahnout doleva po modré turistické značce a sejít k plesu Mały Staw. Takový byl i původní záměr. Nakonec se však definitivně rozhodujeme, že k plesu Mały Staw nepůjdeme a opouštíme cestu česko-polského přátelství doprava po žluté turistické značce vedoucí po Jantarové cestě do České Republiky, konkrétně k Luční boudě.
Vydáváme se po žluté turistické značce směrem na Luční boudu, která má být dle rozcestníku 15 minut chůze. Cesta vede po rovině, ostatně celá oblast se nazývá Równia pod Śnieżką (Rovina pod Sněžkou).
Po necelých deseti minutách míjíme státní hranici mezi Českou Republikou a Polskou Republikou. Na české straně je několik málo dělníků a pokládají zde dlažbu. Patrně bude Jantarová cesta brzy z české strany dlážděná. U státní hranice je i informační cedule s mapou. Po Jantarové cestě jsem už dříve šel při své cestě od plesa Mały Staw, tenkrát ale bylo vše zahaleno mlhou. Nyní vidím celou plošinu Równia pod Śnieżką.
Dle informační cedule na konci Jantarové cesty, je Jantarová cesta část cesty Slezské, která existuje již od 9. století.
Po dalších necelých deseti minutách přicházíme na Luční boudu. Na Luční boudě jsme byli už včera a dnes jsme zde zase. Zdržíme se zde asi hodinu a čtvrt „doplňováním tekutin“. Z nástěnek v Luční boudě se dovídáme informace o krajině v okolí Luční boudy, hlavně její vznik v dobách, kdy zeměkoule byla ještě v plenkách. O tom ale až v příštím díle.
V červenci 2012 se vydává Radim s Jardou do Krkonoš po stopách Krakonoše. Podaří se jim ho vypátrat?
Sem vložte příspěvek
Díky, opraveno
se dovídáme, informace krajině v okolí Luční boudy, hlavně její vznik ---> se dovídáme informace o krajině v okolí Luční boudy, hlavně její vznik O tom, ale až v příštím díle. ---> O tom ale až v příštím díle.
Díky, opraveno
činost ---> činnost
Děkuji za upozornění na chybu. Ona tam už vlastně celá věta být nemá, tak jsem jí dal pryč.