Obr. 1. Zámek Litomyšl
Historie zámku Litomyšl
Renesanční zámek Litomyšl je každým rokem cílem návštěvy tisíců turistů, které sem láká jeho malebný zevnějšek, přepychové interiéry i osudy s ním spjaté. Vznik zámku se datuje do druhé poloviny 16. století, kdy jej na místě původního hradu nechal postavit Vratislav II. z Pernštejna jako své reprezentativní sídlo. Stavbu navrhl architekt Giovanni Battista Aostalli a byla provedena v letech 1568 – 1581. Výsledkem byl jeden z největších renesančních zámků v českých zemích, ozvláštněný bohatou sgrafitovou a figurální výzdobou.
Obr. 2. Figurální výzdoba zámeckých zdí
Pernštejnové ale zámek v polovině 17. století museli kvůli finančním problémům prodat a to rodu Trauttmansdorffů. Po nich pak přišel v polovině 18. století rod Valdštejnů-Vartemberků, který se velkou mírou podílel na dnešní podobě interiérů. Ty jsou vybaveny v klasicistním stylu a dominuje jim výzdoba uskutečněná valdštejnským dvorním malířem Dominikem Dvořákem. Posledními majiteli zámku byli zástupci rodu Thurn-Taxisů. Ti měli zámek ve své moci od poloviny 19. století do poloviny 20. století, kdy byl v rámci Benešových dekretů zestátněn. Na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO je zámek zapsán od roku 1999.
Obr. 3. Sgrafitová psaníčka, kam až oko dohlédne
Kouzelné exteriéry a interiéry zámku Litomyšl
Venkovní zdi zámeckého paláce jsou zdobeny krásnými sgrafitovými psaníčky. Nachází se jich tu asi 8 000 a údajně ani dvě nejsou stejná. Úchvatná je i figurální výzdoba znázorňující bitevní scény, antické a starozákonní výjevy. Ať se podíváte na zámek z kteréhokoliv úhlu, vždy budete mít co obdivovat. A k obdivu toho bude dost i při návštěvě prohlídkového okruhu. Ten začíná v unikátním prostoru zámeckého divadla. Divadlo vzniklo na konci 18. století a několik dalších desítek let v něm probíhal bohatý divadelní život. Představení hráli členové hraběcí rodiny Valdštejn-Vartemberků i jejich přátelé a byla to oblíbená kratochvíle šlechty. Divadlo se do dnešních dnů zachovalo v plné kráse, včetně výmalby, bohatého souboru kulis a jednoduché jevištní mašinérie k výměně dekorací. V reprezentativních prostorách zámku na vás pak čeká krásná výmalba a původní přepychové vybavení.
Obr. 4. Klasicistní vybavení interiéru zámku
Rodný byt Bedřicha Smetany
Zámek obklopují hospodářské budovy v barokním stylu, z nichž jedna sloužila jako pivovar. Právě zde se jako syn místního sládka narodil Bedřich Smetana, slavný hudební skladatel z období romantismu. V přízemních prostorách pivovaru, kde skladatel přišel na svět, je dnes muzeum s názvem Rodný byt Bedřicha Smetany. Zámek pak obklopuje pěkná zámecká zahrada a park v anglickém stylu, určitě si udělejte čas na příjemnou procházku.